Gazi TV

30 YILDA DÜNYADA İLK 100’E GİREN MÜTHİŞ PERFORMANS: STM

30 YILDA DÜNYADA İLK 100’E GİREN MÜTHİŞ PERFORMANS: STM
04 Mayıs 2021 - 3:00
30 YILDA DÜNYADA İLK 100’E GİREN MÜTHİŞ PERFORMANS: STM

Türkiye’nin savunma sanayii ve Milli Teknoloji Hamlesine önemli katkılar sunan; küresel çapta rekabetçi, ileri teknolojili, yenilikçi ve milli çözümler geliştiren Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) kuruluşunun 30’uncu yıl dönümünü kutluyor.

Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) kararıyla 1991 yılında kurulan ve faaliyetlerini Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde sürdüren STM; kurulduğu yıldan bu yana yüksek nitelikli insan kaynağıyla mühendislik, teknoloji ve danışmanlık faaliyetleri yürüterek, askeri deniz platformlarından otonom sistemlere, siber güvenlikten uydu ve uzay teknolojilerine kadar geniş bir alanda ürün ve çözümler geliştirerek, 30 yıldır savunma sanayii alanında Türkiye’nin savunma gücüne önemli katkı sağlıyor.

STM, dünyanın 100 büyük savunma sanayi şirketlerinin sıralandığı Defence News Top 100 listesinde 2018 yılından beri var.

Özellikle askeri deniz platformları ihracatında önemli başarılar elde eden STM, bu alanda yakaladığı ihracat başarısını, geliştirdiği otonom sistemler ve siber güvenlik alanına taşımak adına, Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya, 20’den fazla ülkede iş birlikleri, ihracat ve iş geliştirme faaliyetleri yürütüyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail demir, STM’nin kuruluşunun 30’uncu yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türk savunma sanayisinin bir bütün olarak değer yaratmaya devam ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Demir şöyle devam etti:

“Bu değerin şüphesiz en değerli aktörleri arasında ise savunma sanayi firmaları yer alıyor. STM de savunma ekosistemimizin firmalarından biri olarak gerek ülkemizin savunma ihtiyaçlarına gerekse dost ve kardeş ülkelerin savunma ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiği özgün çözümlerle sektörümüzün önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Bu yıl 30’uncu yılını kutlayan STM’nin, “Sınırsız Teknolojiler, Güvenli Yarınlar” mottosuyla savunma sanayimiz için gelecekte de canla başla çalışacağına olan inancımın tam olduğunu belirtmek istiyorum. Hep birlikte, daha nice yıllara.”

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz de mesajında, 30 yıl önce başlayan serüvenlerinin durmaksızın devam ettiğini söyledi.

Güleryüz şöyle dedi:

“Biliyoruz ki daha yolun başındayız. Kurulduğumuz gündeki ülkemizin savunma imkân ve kabiliyetleriyle bugün gelinen noktada çok önemli eşikler atlandı. Biz de STM olarak ilk adımlarımızı attığımız o anlardan itibaren sektörümüzün bu değişiminin ve gelişiminin bir parçası olarak kendimizi sürekli geliştirdik ve kabiliyetlerimizi çeşitlendirdik. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığımızın öncülüğünde, Türk savunma sanayimizin milli projelerinde yer alarak kritik görevler üstlendik. Bu görevlerle kazandığımız mühendislik ve teknoloji birikimlerimizi önemli yatırımlar yaparak genişlettik. Bugün ise askeri deniz platformları, siber güvenlik, otonom sistemler, radar sistemleri, uydu teknolojileri, komuta kontrol sistemleri, sertifikasyon ve danışmanlık olmak üzere geniş bir alanda faaliyet gösteren bir şirket haline geldik. Ülkemize hizmet ederken elde ettiğimiz tüm bu bilgi birikimimizi, ekosistemimizle birlikte daha güçlü bir şekilde dost ve kardeş ülkelerin de ihtiyaçlarına sunarak yolumuza dünyanın en büyük 100 savunma sanayi firmasından biri olarak devam ediyoruz. ‘Sınırsız Teknolojiler, Güvenli Yarınlar’ hedefiyle ülkemiz için alacağımız daha çok yol ve yapacağımız daha çok işimiz var. Gelecekte, gururla bakacağımız daha nice yıllara.”

STM, otonomi, su üstü ve su altı platformları, yapay zekâ, akıllı seyrüsefer sistemleri, ileri analitik ve makineleşme, blok zincir teknolojisi ile kritik/gizli haberleşmenin sağlanması konuları üzerinde de Ar-Ge çalışmalarını yürütüyor.

Tecrübesi ve mühendislik kabiliyetleriyle MİLGEM Projesi’nin ana alt yükleniciliğini, MİLGEM İ Sınıfı Fırkateyn Projesinin ilk gemisi İstanbul (F-515)’in ve Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olan Test ve Eğitim Gemisi Ufuk‘un da ana yükleniciliğini üstlendi.

STM ayrıca, denizaltı modernizasyon ve inşa projelerinde de kritik görevlerde yer alıyor.

Otonom hareket edebilen, öğrenebilen, karar verebilen mühimmatlı ilk otonom mini İHA olan KARGU, STM’nin ürün ailesi içinde.

İHA platformlarının GPS’ten bağımsız görev yapabilmelerine imkan sağlayacak “Kerkes Projesi’’nin ana yüklenicisi de STM.

Türkiye’de bir ilk olan Siber Füzyon Merkezi, siber güvenlik alanında çok ciddi yatırımlar yapan ve büyük projeler gerçekleştiren STM tarafından kuruldu.

Yorumlar

Yorumlar

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü:-
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Gaziler Haber Sitesi 2021

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum