30 Ağustos ve Önemi | Gazi TV

30 Ağustos ve Önemi

Bu haber 30 Ağustos 2013 - 1:04 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.
30 Ağustos ve Önemi

Sitemiz köşe yazarlarından usta kalem Gazimiz Sn. Savaş YÜCEL’in köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz……Sitemiz köşe yazarlarından usta kalem Gazimiz Sn. Savaş YÜCEL’in köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

Ağustos ayı biz Türk Milleti için, tarihimiz boyunca her zaman iftiharlara sebep olan önemli bir ay olmuştur. 26 Ağustos 1071’de Türklere Anadolu kapılarını açan Alparslan gibi, Atatürk de 30 Ağustos Zaferi ile Türk halkının yeniden dirilişini gerçekleştirmiş ve Dumlupınar Zaferi ile bunu perçinlemişti.


30 Ağustos zaferi, Türk milletinin asla esir edilemeyeceğini; semaları süsleyen Türk Bayrağı’nı gönderden indirilemeyeceğini ve gök kubbeyi çınlatan ezan seslerinin dindirilemeyeceğini bütün dünyaya ilan eden kutsal bir zaferdir. Bu zafer, namusumuzu ve mukaddes değerlerimizi düşman saldırısından kurtarmakla kalmamış; aynı zamanda esaret altında bulunan diğer Müslüman milletlere de ilham kaynağı olmuştur.


Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla yurdumuz tamamen elimizden alınıyor, vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza son veriliyordu. Yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar düşmanlara veriliyor, bizim de bunu kabul etmemiz isteniyordu.


Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla yeni bir dönem başlıyordu. Bu tarih, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nın da başlangıç tarihi idi.


Halkımızın Kurtuluş mücadelesinde ilk başarı, Doğu’da Ermeni çetelerine karşı kazanıldı. Daha sonra, Batı cephesinde, Yunanlılarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaşları yapıldı. Hemen akabinde 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesi’yle, Türk milleti 1699 Karlofça Antlaşması’ndan bu yana ilk defa toprak kazanmaya başlıyordu.


Sakarya Savaşı, Türk milletinin savunma durumundan taarruz durumuna geçtiği önemli bir savaş olarak da tarihe geçti. Bu zafer sonunda, TBMM tarafından, Mustafa Kemal’e “Gazi” unvanı ve “Mareşal” rütbesi verildi.


Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı’ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı.


1922 yılı Ağustosuna kadar, geçen bir senelik süreçte hazırlıklar tamamlandı. Güneydeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Batı cephesine kaydırıldı”. İstanbul’daki cephane depolarından silah ve cephane kaçırıldı. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silâhlar satın alındı. Ordumuza taarruz eğitimi yaptırıldı. Bu hazırlıklardan sonra, Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922’de düşmana saldırdı. Bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis’te vardı.Bu savaş, Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık   Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı. Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir’e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan temizlenmiş oldu. Bu zaferle birlikte hain düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline “dur” diyen ve kanımızın son damlasını akıtmadan yurdumuzu bırakmayacağımızı dünyaya ispatladık.


Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur.


Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve birçok vatandaş, Ankara’da Anıtkabir’i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk’e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye’de resmî tatildir. 26 – 30 Ağustos haftası, ülkemizde aynı zamanda Zafer Haftası olarakta kutlanır.

Tüm Türk Halkının, Zafer Haftası ve 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.

Yorumlar

Yorumlar