2013 Yılı Şehit Gazi Hac Kayıtları Başladı | Gazi TV

2013 Yılı Şehit Gazi Hac Kayıtları Başladı

Bu haber 05 Şubat 2013 - 14:33 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
2013 Yılı Şehit Gazi Hac Kayıtları Başladı

Hac kayıtları başladı, müftülükler doldu taştı

 

Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı ve Afyonkarahisar İl Müftü Vekili İsmail Yıldırım, 2013 yılı hac organizasyonu kayıtlarının başladığını bildirdi. Yıldırım, Türkiye’ye verilen kontenjanın 70 bin olduğunu söyledi. 


Türkiye genelinde 2013 yılı hac organizasyonu kayıtları başladı. Kutsal topraklara gidecek hacı adaylarını kayıt heyecanı sardı. Kayıt yaptırmak isteyen birçok vatandaş, ilk günden müftülüklere koştu. Bazı vatandaşlar başvurularını yaparken bazıları da bilgi alarak müftülüklerden ayrıldı.


TOPLAM KONTENJAN; 70 BİN


Hac başvurularıyla ilgili bilgili bilgi veren Afyonkarahisar İl Müftü Vekili İsmail Yıldırım, Türkiye genelinde 1 milyonun üzerinde kişinin hacca gitmek için sıra beklediği ifade etti. Türkiye’ye verilen kontenjanın 70 bin olduğunu hatırlatan Yıldırım, bunun için 2013 yılında hacca gidecekleri belirlemek için kura süreci olacağını söyledi. 2013 yılı ön başvurularının dün başladığını 22 Şubat tarihinde de sona ereceğini belirten Yıldırım, şehit yakınları ve gaziler için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 600 kişilik kontenjan ayrıldığını sözlerine ekledi.


“600 KİŞİ ARASINDA KURA ÇEKİLECEK”


Diyanet İşleri Başkanlığı’nın şehit yakınları ve gaziler için ayrılan 600 kişilik kontenjanı değerlendiren Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, başkanlığın herhangi bir mecburiyeti olmadığı halde böyle bir kontenjanın ayrılmasının kendilerini onurlandırdığını söyledi. Başvuruların yüzde 100 gerçekleşmesi halinde 600 kişi arasında kura çekileceğini kaydeden Kumartaşlı, 70 bin kişi yerine 600 kişi arasında kura çekilmesinin seçilme olasılığını daha da artırdığını sözlerine ekledi.Geçmiş yıllarda kaydı bulunan Şehit Ailelerimizin ve Gazilerimizin kayıtları otomatik olarak sistem tarafından yenilenilecek,ayrı bir işleme gerek yok,Şehitlerimizin Anne,Babası,Eşi ve Çocukları Gazilerimizin sadece kendisi ve eşi nin başvurması durumunda kayıt yapılarak Hacca kontenjan dahilinde gidilebilecek dedi.


Vatandaşlar, 22 Şubat’a kadar ilgili bankalara 15 TL yatırıp, banka dekontu ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile il ve ilçe müftülüklerine müracaat edebilecek. Ya da internet üzerinden hac.diyanet.gov.tr adresinden başvurusunu yapabilecek.


Yorumlar

Yorumlar