2008 Yılı Öncesi Gazilerin Hak Kaybı | Gazi TV

2008 Yılı Öncesi Gazilerin Hak Kaybı

Bu haber 19 Nisan 2013 - 11:35 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
2008 Yılı Öncesi Gazilerin Hak Kaybı

EMUJAD Gn. Bşk. Sn. Adnan OĞUZ’un göndermiş olduğu bilgilendirme yazısını sizler için yayımlıyoruz.

 


Sayın Başbakanımızın 16 Nisan günü TBMM AK parti grup toplantısında yaptığı açıklamasında “ Şehit yakınları ve gaziler ile görüşmeler yaparak, onlardan gelen talepleri dikkatle ele alarak ihtiyaçlarını, taleplerini, gözden geçirerek şehit yakınları ve gazilerimiz için elimizden gelen her şeyi yapmaktayız” sözlerine istinaden taleplerimizin dikkate alınacağını düşünerek bu yazıyı sizlere gönderiyoruz.


 


Gerek 5510 sayılı kanunun düzenlemesinde, gerekse 661 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ilgili madde düzenlemelerine bakıldığında sadece 2008 öncesi gazi olan askeri personel kapsam dışı bırakıldığından bir hak kaybı söz konusu olmuştur.


 


Çünkü, 2008 sonrası gazi olan personel 5510 sayılı kanunla ve yine 2008 öncesi emniyet sınıfı gaziler de 2 Kasım 2011 tarihli 661 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 5510 sayılı kanuna dahil edilerek emekli olan bir personel bu kanunlara istinaden “ ben kurumumda çalışmaya devam edeceğim” dediği zaman kurumunda çalışmaya devam etmektedir.


 


Fakat 2008 yılından önce Gazi olarak emekli olan personeller bu haktan faydalanamamıştır. Hal böyle olunca gaziler arasında bir ayrım söz konusu olmuş askeri personel kapsam dışı bırakılmış ve bu haktan mahrum edilmişlerdir. İlerleyen günlerde bir çok gazi hak kayıplarından dolayı dava açacak ve açılacak davaları da kazanma olasılıkları yüksek olup işi tazminat davalarına kadar götürecekleri de aşikardır. Şöyle ki 5510 sayılı kanunda yapılan düzenleme sadece 2008 yılı sonrası tüm kamu personeli gazileri kapsayarak öyle kalmış olsa idi istendiği kadar dava açsalar da kazanamazlardı. Fakat Kasım 2011 tarihli KHK ile 2008 öncesi Emniyet sınıfı personel de kapsama dahil edildiği için gaziler arasında bir ayrım söz konusu olduğundan eşitlik ilkesine istinaden kazanma yüzdeleri çok fazla olduğu değerlendirilmektedir.

 


Bu nedenle şu günlerde yaşanan gelişmeler aşamasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışmaya 2008 yılı öncesi gazilerinde dahil edilmesi ile; Gazi personeller kurumlarında boşalttıkları yerlere tekrar atanmaları halinde her hangi bir ekstradan kadroyu doldurmayacağı gibi bu tanınacak haktan dolayı ise diğer kurumlarda boş kadrolara da  atanmayacağı için yeni işe girecek vatandaşlarımızın önü de kesilmeyecektir.


 


Şuan itibari ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışmaya, “2008 yılı öncesi 3713 sayılı kanuna tabi çalışabilecek durumda olan ve başkalarının bakımına muhtaç olmayan gazi askeri personellerinde 5510 sayılı kanun GEÇİCİ ek 14. maddenin d) fıkrasına” dahil edilmesi gerekmektedir. Sayın büyüklerimizin bizlere yardımcı olacağını talebimizi ilgili yerlere ileteceklerini düşünür, saygılarımızı sunarız. 18.04.2013


 


 

           Adnan OĞUZ
 
 
 
           E.Gazi Uzm. Jandarma
           EMUJAD Gn. Bşk.

Yorumlar

Yorumlar