2. iş hakkı mağdur şehit yetimlerin süreç değerlendirmesi

2. iş hakkı mağdur şehit yetimlerin süreç değerlendirmesi

26/04/2013 0 Yazar: Gaziler Net
2. iş hakkı mağdur şehit yetimlerin süreç değerlendirmesi

Bitlis Şehit Aileleri Derneği Olarak Mağdur Şehit Yetimleri İçin Yürüttüğümüz çalışmaları neticesinde ;

 

Birden çok bakanlık kurmaylarıyla ve sesimizin duyura bildiğimiz devlet büyükleriyle  yaptığımız görüşmeler neticesinde; 


           6353 Sayılı  yasa ile şehit yakınlarına ve  gazilere verilen haklarla ilgili çıkarına Yönetmenliklerde ciddi sıkıntılar  olduğu  bu nedenle  binleri geçen mağduriyetlerin oluştuğu bu nedenle günümüz yaşam şartları altında kaldığını ve yeni bir kanuna güncel sıkıntıları içerisine alan değişen ve gelişen Türkiye’mizin Aziz Şehit Yakınları ve Kahraman Gazilerimiz ve yakınları için yeni düzenlemelerin yapılması gerektiği kanaati oluşmuştur.  Ülkemizde Bedel ödeyenlerin yerinin Baş tacı  olması gerektiği yerde şu anki bedel ödeyenlerin durumları içler acısıdır ve dezavantajlı kesim diye tabir edilen kesimin en alt kısımlarında görülmektedir. Buda Milletimizi derinden üzmektedir. çıkarılan 6353 sayılı yasanın aslında geçmişe dönük olan haklarla ilgili maddelerin bir çoğunun güncellemesinden ibaret olduğu görülmesi  ve Şehit Aileleri ile Gazi ve  yakınlarını temsil eden birkaç derneğin ve şahıs basında  bir kaç değerli insanın sürekli yoğun olarak mücadelesi sonucunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bünyesinde oluşturulan Şehit aileleri ve Gaziler Daire Başkanlığı başta olmak üzere birçok bakanlığı kimsesiz ve sesiz kalan şehit aileleri ve gazileri sorunlarının ne kadar büyük olduğunu ve  bunun için sadece olan kanunları  güncellemenin yetersiz kalacağının bunun için yeni bir kanun taslağına acil ihtiyaç duyulduğunu hissetmişlerdir. Ailelerin birlik olmaları taktirde nelerin yapıla bileceğini bir  kaç değerli insanın ve camiamız için kurulan bir kaç sivil toplum kuruluşun yani derneklerin neler yapabilecekleri bu gün aşinadır. buna istinaden camiamız ister şehit ailesi olsun, gazi olsun, gazi yakını olsun, vazife şehidi, vazife malulü,  ister sivil terör mağduru olsun   beraber hareket etmeleri durumunda hak ve hukuklarımızın normal yaşam şartları seviyesine taşıyabilir aksi taktirde hiç kimse  bizim  neler yaşadığımızı bilemez ayrı ayrı anlatmakla sorunlar yüzde yüz çözülmez hep bir eksiklik oluşur.


              Değerli camiamız ve bu camiaya gönülden destek veren saygıdeğer insanlarımız biz kırmızı çizgilerimizi bile yumuşatılırmış mevcut hükümet 2 ay içerisinde Yeni bir kanun tasarısı ile meclise getirmeye çalışıyor. Bu kanun taslağı ile ilgili Sayın Başbakan  Reccep Tayip EROĞAN’nın bir grup toplantısında yaptı açıklama sonucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı Kurmayları arasında yapılan görüşmeler neticesinde taslak hazırlandığını ama taslağın içerisinde muhtemel hangi kanunların olduğu bilinmemekle beraber gizli tutulduğu bir kaç Şehit Aileleri ve Gazilere yönelik sivil toplum dernek yöneticisine bilgi verildiği bilinmektedir.


Bizi en çok  ilgilendiren ve taslakta yer alacağını  yaptığımız görüşmeler  neticesinde öğrendiğimiz bir yıla aşkın mücadelesini verdiğimiz şehit yetimlerinin 2.iş mağduriyetleri olmuştur. bu mağduriyeti bir kaç yol izlenerek gidermeye çalışacaklardır. 


1- Yaş sınırlamasını 40 çekerek


2-  Tek Yönlü Hak devir üst soydan alt soya geçiş ( yani kanunda geçmeyecek ama tek yönlü feragat söz konusu alternatif olarak )


3- 3713 sayılı  kanun kapsamına giren gazilerimize ve kendisi kullanmasa birinci derece yakınına evli ise çocuğu bekar ise kardeşi olmak üzere.


4- Bilindiği  gibi vazife şehidi ailesi ve vazife gazisine iş ve faizsiz konut  kredisi hakları verilmediği için camiamızın kanayan yarası olarak biliniyordu bu şartları taşıyan ailelerimizde 1 iş hakkı verileceği görüşülmektedir.


Diğer ayrıntılar öğrenildiğinde  bilgi paylaşımı yapılacaktır.  Tüm camiamıza hayırlı olması temennisinde  bulunarak  Kamuoyuna saygılarımızı dileriz.

 


                                                                                                 Seyfettin APAK

                                                                                          Bitlis Şehit Aileleri Derneği

                                                                                            Yönetim Kurulu Başkanı 


Yorumlar

Yorumlar