170 Bilgi Hattı Yeterli Bilgi Sunabiliyor mu? | Gazi TV

170 Bilgi Hattı Yeterli Bilgi Sunabiliyor mu?

Bu haber 12 Aralık 2013 - 9:31 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
170 Bilgi Hattı Yeterli Bilgi Sunabiliyor mu?

170 SGK alo bilgi hattı İletişim merkezi ile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu tarafından sunulan tüm hizmetlerle ilgili olarak bilgilendirme yapılmakta ve çözüm üretilmeye çalışılmaktadır. Ancak maalesef 170’de çalışan personel yeterli bilgi ve donanıma sahip olmadıklarından bazen hak kayıplarına neden olabilecek bilgilendirme de yapabilmektedirler.

Sitemizle irtibata geçen Ordu Vazife Malulü kızı Sn. Damla Yıldız SAVUR, 170 alo bilgi hattını aradığını ve aldığı bilginin yetersiz olması nedeni ile mağduriyet yaşadığını belirtti.

 

170 çalışanlarının SGK mevzuatına genel olarak hakim olmamaları nedeni ile soruyu anlatabilmekte bile zaman zaman zorluklar yaşanmaktadır. Genel olarak da kendileri yanıt vermemekte, soru kaydı oluşturularak size verilen başvuru numarası ile 72 saat sonra yeniden aramanız ve sorunun yanıtını öğrenebileceğiniz iletilmektedir.

 

Oysa ki bazen anlık bilgiye ulaşmak gerektiğinde 3 günlük bekleme süresine sahip olmayan kişiler hak kaybına uğrayabilmekte, sorulara da zaman zaman yeterli yanıt verilmeyebilmektedir. Bu anlamda 170 çalışanlarının konusunda uzman kişilerden belirlenmesi ve yeterli bilgi/donanıma kavuşturulmaları için eğitim planlaması yapılması büyük önem arz etmektedir.

Yorumlar

Yorumlar