15 Dakika Park Çilesi

15 Dakika Park Çilesi

27/12/2013 0 Yazar: Gaziler Net
15 Dakika Park Çilesi

Sitemiz köşe yazarlarından görev Gazimiz Sn. Hikmet KANLI’nın köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz…

   Saygıdeğer arkadaşlar; 26-12-2013,saat 16’35 sıralarında eşimle İzmir- Kemeraltı  çarşısına engelli aracımla gittik. Katlı otopark işimizi göreceğimiz yere oldukça uzak olduğu için, eşimi çarşı içine gönderdim, arabayı hiç bir şekilde trafiğe engel olmayacak bir mahalde, ara sokaktaki cami duvarına denk gelecek şekilde kimsenin geliş geçişine engel olmayacak biçimde park ettim. Ben de arabanın yanında beklemeye başladım.

 

   Birkaç dakika sonra bir Trafik Polis Memuru gelerek ne kadar kalacağımı sordu, ”Belli olmaz ama üç-dört dakika” dedim. ”üç dakikayı bir dakika geçerse keserim cezayı” diyerek çarşının iç taraflarına doğru yürüdü, ardından gülümsedim, şakalaşıyoruz sandım. Eşimi aradım, ”polisten üç dakika süre aldım ona göre acele et” dedim. ”İşimizi yapacak olan arkadaşın beş dakikaya kadar geleceğini söyleyip gittiğini ve beklediğini” söyledi. Yaklaşık on beş-yirmi dakika sonra polis memuru geldi, eşim hala gelmedi. Memur bey;’‘ne dedik üç dakikaydı, yarım saate yaklaştı hala buradasın” dedi. Haklısınız üzgünüm işimizi görecek olan arkadaş iş yerinden ayrılmış, eşim de onu bekliyor, en fazla on dakikaya kadar işimizin bitebileceğini”, biraz daha anlayış göstermesini istedim,” Hayır kardeşim ya arabanı çekersin ya da cezayı keserim” deyince, Engelli plakamı da göstererek “Memur Bey bakın ben engelliyim, gaziyim, otopark uzak, burası da uygun olduğu için kendimde başında duruyorum ki aracın çekilmesi gerekirse çekeyim diye” dedim ve arabayı çekmek üzere binerken, memur beyin ne olduğunu anlamaya çalışan birine, sesini de bir miktar yükselterek ”ENGELLİYMİŞTE ONUN DUYGU SÖMÜRÜSÜNÜ YAPIYOR,BANA NE KARDEŞİM ENGELLİYSEN BEN İŞİMİ YAPIYORUM” demez mi? İşte o anda benim hiç olmasını istemediğim ama kendimi tutamadığım, haksızlığa, yanlışa karşı cevaben; ”MEMUR BEY, BURADA YASAK YERDE DURDUĞUMU SÖYLÜYORSUN,TAMAM CEZA KESEBİLİRSİN, AMA BANA DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPTIĞIMI SÖYLEYEMEZSİN, BEN SENİNLE EŞİT ŞARTLARDA DEĞİLİM, DEVLETİN BANA TANIMIŞ OLDUĞU HAKLARIMI, DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPTIĞIMI SÖYLEYEREK, DEVLETİN ÇALIŞANI OLARAK SEN TANIMAYACAKSIN ÖYLE Mİ BU OLACAK ŞEY DEĞİL, SENİN HAKKINDA ŞU SÖYLEDİKLERİN DOLAYISIYLA YAZIŞMALAR YAPACAĞIM, HATTA BİR HABER SİTESİNDE KÖŞE YAZILARI YAZIYORUM, GEREKİRSE BU HAKARETİNİ KÖŞEMDE YAZMAYI DA DÜŞÜNECEĞİMİ SÖYLEDİM. Cevabı ”GİT BENİ KİME ŞİKAYET EDERSEN ET ŞOV YAPMA BANA’‘diyerek evraklarımı istedi, “duygu sömürüsü yapıyor” sözüne verdiğim tepki nedeniyle ceza kesti.

 

   Bu olay beni çok üzdü. Üzüntüm kesilen cezaya değildir, suç varsa ceza olmalı ilkesine sonsuz sınırsız inancı olan biri olarak, kendisinin de potansiyel şehit, gazi ya da malul olması muhtemel bir trafik polisinden böylesi bir aşağılamayı hiç hak etmediğimi(zi) düşünüyorum, içime sindiremiyorum, boğazıma bir şeyler düğümleniyor, içinde çok korkunç aşağılamalar olduğu için bu konuyu sizinle paylaşmak ve fikrinizi almak ihtiyacı hissettim. Bu türden tatsızlıkların, aşağılamaların vb..olumsuzlukların nereden, ne şekilde gelirse gelsin,   giderilmesine bir nebze de olsa katkı verebilecekse kamuoyuyla paylaşmayı düşündüm. Bu memur beyin ismi bende saklı gerekirse dava açmayı düşünüyorum, ben aynı zamanda güven duyduğu insanlarla istişare ederek en doğruya ulaşılacağına inanırım. Aşağıda İçişleri Bakanlığı’nın 13.10.2006 tarihinde engelli ve Gazilere 15 dakika park izni ile ilgili yayımlamış olduğu genelgeyi görebilirsiniz. Siz değerli sitemiz ziyaretçilerinin kesinlikle samimiyet ve güvenilirliğinize olan inancımla sizin de görüşlerinizi almak istiyorum. Yorumlarınızı esirgemeyeceğiniz umuduyla, Saygı ve Sevgilerimle, Esenlikler Dilerim.    

——————————————————————————————————–

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

Emniyet Genel Müdürlüğü

 

 

 

 

Sayı : B.05.1.EGM.0.85.03.03/64032-9995-171808                                                                                            13.10.2006

 

 

 

Konu : MalulGazi ve Engellilere Ait Araçlar

 

 

 

İlgi : a) 29.01.1996 tarih ve 023 sayılı genelge.

 

 

 

b) 01.08.1996 tarih ve 172 sayılı genelge.

 

 

 

c) 14.12.2001 tarih ve 0230 sayılı genelge.

 

 

 

d) 12.07.2005 tarih ve 122458 sayılı talimat.

 

 

 

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE

 

 

1. İlgili sayılı genelge ve talimatlarda engelli vatandaşlarımızın araçları için park yerlerinin tahsis edilmesi için gerekli çalışmaların yapılması ve trafikte kendilerine gerekli kolaylığın sağlanması istenilmesine rağmen, Bakanlığımıza gelen şikayet ve müracaatlarda; plakaları üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan engelli vatandaşlarımızın ve gazilerimizin araçları ile özel tertibatı olmayıp sakatlık derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engellilerin araçlarına inme ve binmeleri esnasında, karayolu üzerinde kısa süreyle park etmelerine müsaade edilmediği anlaşılmaktadır.

 

 

 

2. Bilindiği gibi 01.02.1989 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğümüz ile Bedensel Engellileri Güçlendirme Vakfı arasında imzalanan protokole göre, bedensel engelli vatandaşlarımızın kullandıkları araçlardan, tescil plakaları üzerinde “özürlü” olduğunu belirleyen işaret ve özürlüler için park kartı verilmiş bulunanların 15 (onbeş ) dakika süre ile park etmelerinin sağlanması gerekmektedir.

 

 

 

Bu nedenle görevlilerimiz tarafından ;

 

 

 

a. Vatanın bölünmez bütünlüğünün müdafaası esnasında sakatlanıp gazi olanların, hastane, banka, postane, alışveriş merkezleri gibi yerlere gidiş gelişlerinde yaptıkları park esnasında, gazi olduklarını gösteren belgelerini araçlarının ön camında bulundurmaları halinde, özürlüler için park kartı uygulamasından faydalanmaları sağlanacaktır.

 

 

 

b. Tescil plakalarının üzerinde engellilere mahsus ayrım işaretleri bulunan araçların park etmelerine yardımcı olunacak, engelli araçları için tahsis edilen park yerlerine, başka sürücülerin park etmeleri önlenerek, aksine hareket edenler hakkında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 61/o maddesi gereğince gerekli cezai işlem uygulanacaktır.

 

 

 

c. Özel tertibatı olmayıp, sakatlık derecesi %90 ve üzeri olan engelliler adına tescilli olup, araç sahibi malul ve sakat kişinin kanuni mümessili, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya sakat kişi tarafından iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılan araçlara park etmelerinde yardımcı olunacaktır.

 

 

 

d. Engelli vatandaşlarımız ve GAZİLERİMİZİN araçlarını karayolu üzerinde 15 (onbeş) dakikayı geçmemek üzere park etmelerine trafik güvenliği açısından alınmış tedbirlere uymak ve araçlarının ön camına park kartı veya GAZİ Kimlik Kartını koymak koşulu ile izin verilecek, bu vatandaşlarımızın hareket güçlükleri dikkate alınarak, kendilerine daha hoşgörülü davranılacak, ayrıca yaya durumundaki engelli vatandaşlarımızın karşıdan karşıya geçişlerinde de gerekli yardım sağlanacaktır. Yukarıda belirtilen konulara tüm personelimiz tarafından azami özen gösterilmesini ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini rica ederim.

 

 

İçişleri Bakanı   

Yorumlar

Yorumlar