05 Ocak 2012 Meclis Oturumu | Gazi TV

SON DAKİKA

05 Ocak 2012 Meclis Oturumu

Bu haber 05 Ocak 2012 - 22:24 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

05 Ocak 2012 Meclis Oturumu

İçişleri Bakanımız 05.01.2012’de bütün Şehit yakını ve Gazilerce de merak edilen hususu dile getiren MHP Milletvekili sayın Mehmet ŞANDIR’ın sorusunu yanıtlamıştır.

 

      MHP Milletvekili Sn. Mehmet ŞANDIR’ın TBMM’nin 05.01.2012 tarihli oturumunda İçişleri Bakanına yönelik;

 

“Seçim  öncesi bölücü terör şehit yakınlarının ailelerine ikinci çocuk için de iş söz verilmişti, iş imkânı tanınacak diye söz verilmişti. Ayrıca gazilere ödenen tazminatın ve maaşın arttırılacağı yönünde bir söz verilmişti. Bir de yine bölücü teröre karşı mücadele veren korucuların, gönüllü köy korucularının özlük haklarının düzenleneceği, geliştirileceği yönünde sözler verilmişti. Sayın Bakanım, bu konuda, seçim yapılalı altı ay oldu, altı ayı geçti, dolayısıyla henüz bir düzenleme yok. Bu konuda, bu soruların cevabını bekleyen aziz şehit yakınlarımıza ve gazilerimize bir cevabınız olacak mıdır?”

 

sorusunu yöneltmiştir.

 

 

 İçişleri Bakanı Sn.İdris Naim ŞAHİN soruya cevaben;

 

“Bölücü terör örgütü ile yürütülen bu mücadelede şehit olanlarımızın birinci derecede yakınlarına, kardeşine, eşine iş imkânı veren yasal düzenleme var bildiğiniz gibi. Aynı şehitlerimizin ikinci yakınlarına da iş imkânı sağlanması hem Hükûmetimizin düşüncesi, partimizin taahhüdü hem de muhalefet olarak herkesin, bir parti hariç diğer partilerin de talebiydi. Hükûmetimiz bu konuyu değerlendirdi, kararı alındı. Yasal çalışmayı Bakanlığımızla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız yürütüyor. Yine gazilerle ilgili de iyileştirmeler orada var. Ayrıca, köy korucularının durumu, o farklı bir yasada, ayrı bir konseptte değerlendirilmek durumunda. O da gündemimizde olan bir konu ama şehit yakınları ve gazilerimize ilişkin iyileştirmeler şu anda Hükûmet tasarısı hâline gelmek üzere Bakanlık taslağı çalışması sonlanmış vaziyette.”

 

Cevabını vermiştir. Sn. Mehmet ŞANDIR’ın “Bir iki ayda tamam yani.” Cümlesi üzerine İçişleri Bakanı “Bu yasama dönemi bitmeden önce yasalaşacağını söyleyebilirim.” Cevabını iletmiştir.

Yorumlar

Yorumlar